Wieloletnie doœwiadczenia dowiod³y, ¿e najlepszym terminem na zorganizowanie zimowego sp³ywu kajakowego jest druga po³owa lutego. Dzieñ jest ju¿ zauwa¿alnie d³u¿szy, statystycznie mo¿na liczyæ na wy¿ow¹ aurê. W tym roku sp³ywaliœmy w pierwszej po³owie lutego, wiêc pogoda by³a tylko prawie dobra. Codziennie by³o s³oñce, ale krótko, nie pada³o, na termometrze „minus zero”. Brakowa³o zdecydowanie œniegu, który prawie znikn¹³ po niedawnej odwil¿y. Ach, jak wspomnê rok poprzedni … trochê ¿al. Z uwagi na miejsce zakwaterowania (internat) jesteœmy wci¹¿ uzale¿nieni od terminu zimowych ferii szkolnych w woj. kujawsko-pomorskim i tego na razie nie przeskoczymy. W wyborze terminu sp³ywu lepiej by³oby kierowaæ siê terminem przerwy miêdzysemestralnej dla studentów, bo to mog¹ byæ potencjalni chêtni.
W 46 (najstarszym) zimowym sp³ywie kajakowym w 2011 roku bra³o udzia³ (p³ynê³o) 116 osób, trasê pieszej wêdrówki wzd³u¿ rzeki Brdy pokona³o 15 osób, 6 osób z przyczyn losowych nie dojecha³o, w tym 3 osoby z Niemiec (iloœæ zg³oszeñ 137).
Pobiliœmy w tym roku „œwiatowy” rekord wywrotek 20 (ale wstyd), choæ niektórzy twierdz¹, ¿e wywrotek by³o 20 i pó³. Jednego chêtnego uratowali koledzy „w po³owie drogi”. Trudno poj¹æ, dlaczego tak du¿o wywrotek na tak ³atwej rzece. W tym roku by³a mo¿e jedna przeszkoda, na której nie wstyd by³o „zaliczyæ kabinê” ale i j¹ da³o radê op³yn¹æ. Nie chcê siê wym¹drzaæ, bo sam w czasie 32 sp³ywów po Brdzie mia³em 4 wywrotki, w tym 3 g³upie, które nie powinny siê wydarzyæ. Wiêcej starannoœci i wyobraŸni a wywrotki bêd¹ wyj¹tkiem. Brda nie wymaga szczególnych kwalifikacji kajakarskich, ale rozs¹dku, przy czym jest to rzeka g³êboka, wiêc lepiej jej nie prowokowaæ, szczególnie zim¹.
W 2011 roku odnotowaæ nale¿y wysoki stan wody- zalane meandry i przybrze¿ne ³¹ki, oraz zmianê organizacyjn¹ – wieczór komandorski odby³ siê w pi¹tek zamiast w sobotê … pewnie w trosce o sprawnoœæ kierowców. Pozosta³e atrakcje sp³ywu jak zwykle, nadzwyczaj udane! Tak byæ musi, gdy co rok spotyka siê grupa znajomych, kolegów i przyjació³. Niedowiarkom polecam sprawdzenie dokumentacji fotograficznej, aktualnie dostêpnej tylko w internecie:
https://picasaweb.google.com/suszka.marcin/Brda2011021013?feat
https://picasaweb.google.com/tadeusz.antkowiak/ZimowySpYw2011?authkey=Gv1sRgCOqGi__b7J6xWg&feat
https://picasaweb.google.com/krzych54/ZimowaBrdaKorkowa2011
https://picasaweb.google.com/139tma/20110213Korek?feat
Korzystaj¹c z okazji pragnê w imieniu wszystkich uczestników XLVI MZSKnB przes³aæ serdeczne gratulacje kol. Aleksandrowi Dobie za jego niesamowity wyczyn przep³yniêcia samotnie, kajakiem, w czasie 98 dni Oceanu Atlantyckiego. Olek, jesteœ wielki, gdyby w naszym kraju by³o wiêcej kajakarzy, ludzi którzy s¹ w stanie oceniæ i doceniæ Twój sukces - ju¿ budowano by Ci pomniki, choæby na Krakowskim Przedmieœciu … dlaczego nie. Przy Tobie bledn¹ wszystkie polskie tzw. osi¹gniêcia sportowe – oni nie ryzykuj¹ ¿ycia, ich wysi³ek trwa sekundy, rzadko godziny, Ty liczy³eœ na ³askê Boga przez d³ugie trzy miesi¹ce, dzieñ i noc, zdany wy³¹cznie na siebie. Ile trzeba mieæ odwagi i bezczelnoœci, aby wierzyæ, ¿e staæ Ciê bêdzie na kolejne miliony uderzeñ wios³em, gdy poprzednie posz³y na marne w nierównej walce z pr¹dami i wiatrami. Dla nas pierwszym jest Aleksander I Doba, potem mo¿e Jerzy II Kukuczka, himalaiœci, potem d³ugo … z litoœci nie koñczê tej wyliczanki, choæ zazwyczaj cieszê siê z ka¿dego epizodu. Szkoda, ¿e media zupe³nie nie potrafi¹ oceniæ i sprzedaæ tego autentycznie wielkiego osi¹gniêcia sprzyjaj¹c raczej potocznym gustom. Byliœmy kibicami Twoich wieloletnich prób i przygotowañ do tej wyprawy, nie wierzyliœmy, baliœmy siê. Wiadomoœæ, ¿e wyp³yn¹³eœ i walczysz przyku³a nas do Internetu na 98 dni. D³ugo, bardzo d³ugo trudno by³o o optymizm, martwiliœmy siê, przede wszystkim o Ciebie. Dopiero w koñcówce, na kilka dni przed met¹ uwierzyliœmy, ¿e ju¿ nic Ciê nie powstrzyma, musisz wygraæ, bo Twoja wola jest silniejsza. Dziêkujemy Ci za te emocje i wzruszenia. Kiedy rozpoczyna³eœ 26 paŸdziernika 2010 roku nieœmia³o planowaliœmy, ¿e razem bêdziemy œwiêtowaæ Twój ewentualny sukces podczas 46 sp³ywu na Brdzie, Atlantyk zdecydowa³ inaczej. Dziêkuj¹c mu za ³askawoœæ, prosz¹c o jeszcze, umawiamy siê z Tob¹ na wspominki ju¿ w czasie nastêpnego sp³ywu.
Dalsze losy wyprawy Olka mo¿na œledziæ pod adresem:
http://www.aleksanderdoba.pl/
Wyniki sp³ywowej rywalizacji podczas XLVI MZKSnB:
Rywalizacja dru¿ynowa.
I miejsce – Stowarzyszenie Leñ Police
II miejsce – Stowarzyszenie Ba³tyk Gdynia
III miejsce – Hydron £ódŸ
Najliczniejsza ekipa (Puchar Bractwa Wodnego) – Stowarzyszenie Leñ Police
K1k I miejsce Kinga Kêpa - Miloœnicy Sportów Wodnych Do Dna
II miejsce Magdalena Jutrzenka-Trzebiatowska - Kociewskie Stow. Turystyki Wodnej Resursa
III miejsce Jolanta Suszka - Mi³oœnicy Sportów Wodnych Do Dna
K1m I miejsce Waldemar Kamiñski - Leñ Police
II miejsce Zygmunt Gabryel - Ba³tyk Gdynia
III miejsce Jerzy Nêdzusiak - Leñ Police
K2k I miejsce Maria Laube/Katarzyna Papuga - Hydron £ód¿
II miejsce Dorota Bartkowiak/Jadwiga Przytu³a - Bractwo Wodne
III miejsce Katarzyna Kurczycka/Monika Krawczyk - Klub Morski £ódŸ
K2m I miejsce Jaros³aw Mazurowski/Marcin Tywoñski - Ba³tyk Gdynia
II miejsce Józef Tyszkiewicz/Krzysztof Wielemborek - Leñ Police
III miejsce Zbigniew Bulczak/Mateusz Wasylik - Ba³tyk Gdynia
K2mix I miejsce Anna Zbroniec/Tomasz Marcinkiewicz - Leñ Police
II miejsce Maryla Babiñska/Henryk Rompa - Ba³tyk Gdynia
III miejsce Joanna Laskowska/Jan Laube - Hydron £ódŸ
Zas³u¿eni sponsorzy XLVI MZSKnB:
Urz¹d Miasta Bydgoszczy
Zak³ady Miêsne SKIBA
MAKANU - Bydgoszcz |